Κυριακή 31 Ιανουαρίου 2010

86-63 με εκπληκτικό Έρτσεγκ

Ο Πανιώνιος επικράτησε επίδειξη δύναμης του Περιστερίου με 86-63 στη Νέα Σμύρνη, καλύπτοντας έτσι τη διαφορά του πρώτου αγώνα.
Από την αρχή του αγώνα οι «κυανέρυθροι» είχαν την κυριαρχία. Με τους Ράις, Έρτσεγκ και Μπράιαντ προηγήθηκαν με 14-5 στο πρώτο πεντάλεπτο.
Η απάντηση των παικτών του Σκουρτόπουλου δεν άργησε να έρθει και με ένα σερί 0-7 ολοκληρώνοντας το ο Νέλσον, μείωσαν στους 2 (14-12). Ο Πανιώνιος έκλεισε την πρώτη περίοδο με 24-18.
Με δέκα συνεχόμενους πόντους ο Δημήτρης Παπανικολάου, έφερε τον Πανιώνιο στο +15 (28-13) 3 λεπτά μετά την έναρξη της δεύτερης περιόδου. Ο Μπράμος κατάφερε να μειώσει σε 33-28 4' πριν το ημίχρονο, αλλά οι Έλντερ και Έρτσεγκ επανέφεραν την "τάξη" και ο Παπανικολάου διαμόρφωσε με σουτ το 43-32 στο τέλος του ημιχρόνου.
Στην έναρξη της τρίτης περιόδου ο Πανιώνιος ξέφυγε με διαφορά 17 πόντων (53-36), αφήνοντας το Περιστέρι αρκετά πίσω. Τέλος ο Χαριτόπουλος χάρισε τη νίκη στην ομάδα του διαμορφώνοντας το 86-63.
Νέναντ Μάρκοβιτς
«Είχαμε μεγάλη ενέργεια, πάθος και συγκέντρωση στο παιχνίδι μας. Κάναμε πολύ καλή δουλειά και καταφέραμε να βγάλουμε εκτός παιχνιδιού τους Χάμοντς και Αρνολντ»«Προερχόμασταν από ήττα, αλλά παίζαμε εντός έδρας, κάτι που εκμεταλλευτήκαμε. Πάντα παίζουμε καλά εδώ, αλλά πρέπει να είμαστε καλοί και μακριά από τη Νέα Σμύρνη», πρόσθεσε ο τεχνικός των «κυανέρυθρων».

δεκάλεπτα: 24-18, 43-32, 67-48, 86-63
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μάρκοβιτς): Ράις 12 (1), Μπράιαντ 10 (7ριμπ.), Ζορόσκι 5 (1), Παπανικολάου 10 (2), Γιαννόπουλος, Χαριτόπουλος 4 (1), Καλαμπόκης 6 (2), Έρτσεγκ 26 (1τρ., 9ριμπ., 4ασ.), Γιάνκοβιτς, Παραγιός 2, Αθηναίου 1, Έλντερ 10 (2).
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σκουρτόπουλος): Χάμοντς 5 (1), Νέλσον 5, Παπανικολόπουλος 10 (1), Μπράμος 14 (4), Φαϊζόν 15 (3), Α. Μάντζαρης, Μαργαρίτης, Δεληγιάννης, Ουίλκινσον 3 (1), Τσιάκος 4, Άρνολντ 7 (1).