Κυριακή 24 Ιανουαρίου 2010

Καβάλα Πανιωνιος 76-68

Η Καβάλα επικράτησε του Πανιωνίου με 76-68 .
Ο αγώνας ξεκίνησε με γρήγορο προβάδισμα με 6-2 και την Καβάλα να προηγείται. Ο Πανιώνιος από την μεριά του δεν άργησε να απαντήσει με ένα σερί 6-0.
Γενικά οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο πρώτο μέρος με τους δύο προπονητές να βάζουν μέσα τους καινούργιους τους παίκτες τον Μπρούνο Σούντοβ και τον Ντέγιαν Μπορόβνιακ. Η Καβάλα με την προσπάθεια του Σούντοβ προηγήθηκε με 36-34 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.
Στην επανάληψη οι παίκτες του Αλεξανδρή έκαναν μία δυναμική είσοδο ανεβάζοντας τη διαφορά σε 43-38 αλλά μέχρι εκεί. Οι "κυανέρυθροι" δεν έχαναν ευκαιρία.
Η Καβάλα προσπαθούσε να επιβάλλει τον ρυθμό της και το κατάφερνε διατηρώντας το σκορ 52-47 στο τέλος της τρίτης περιόδου.
Τέλος οι παίκτες του Νέναντ Μάρκοβιτς κινήθηκαν σωστά φέρνοντας το σκορ 55-55 στο 33΄.
Ο Πανιώνιος έκανε αρκετές λάθος κινήσεις τη στιγμή που οι γηπεδούχοι έκαναν επιμέρους σκορ 11-1 ανεβάζοντας τη διαφορά με το σκορ να φτάνει στα 66-56.
Έπειτα για την Καβάλα ήταν θέμα χρόνου να πάρει τη νίκη, αφού κανένα εμπόδιο δεν στάθηκε μπροστά της.
Ο Νέναντ Μάρκοβιτς τόνισε: "Δεν ήμασταν αυτοί που έπρεπε και χάσαμε ένα παιχνίδι που δεν αξίζαμε να πάρουμε. Η Καβάλα πήρε δίκαια το αποτέλεσμα και της αξίζουν συγχαρητήρια γι’ αυτό. Όταν κάνεις 25 λάθη δεν μπορείς να ελπίζεις. Δεν είχαμε όρεξη για παιχνίδι ίσως να είχαμε εφησυχάσει από κάποια αποτελέσματα".
Τα δεκάλεπτα: 20-20, 36-34, 52-47, 76-68.
ΚΑΒΑΛΑ (Αλεξανδρής): Σούντοφ 6, Αγγελόπουλος 7 (1), Χαφ, Κόλινς 13, Ηλιάδης 6, Παλάσιο 5 (1), Ραϊτσεβιτς 10 (2), Κυρίτσης 13, Τσέρανιτς 6, Γκούστας 10 (1).
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μάρκοβιτς): Ράις 14 (2), Μπράιαντ 11 (1), Ζορόσκι 10, Μπορόβνιακ, Χαριτόπουλος 3 (1), Καλαμπόκης 8 (1), Ερτσεγκ 17, Γιάνκοβιτς, Αθηναίου 3 (1), Ελντερ 2.