Δευτέρα 1 Νοεμβρίου 2010

Ηττα κοντρα στον Ίκαρο

Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα αλλά και την πρώτη της ιστορίας του στο πρωτάθλημα της Α1 πέτυχε ο Ίκαρος Καλλιθέας ο οποίος επικράτησε στην αυλαία της 2ης αγωνιστικής του Πανιωνίου με 61-56.

Σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης η ομάδα της Καλλιθέας βρισκόταν μπροστά στο σκορ και ακόμα και όταν ο Πανιώνιος πλησίασε κατάφερε με ψυχραιμία να κρατήσει το προβάδισμα και να φτάσει τελικά στην νίκη.

Το συγκρότημα του Άρη Λυκογιάννη προηγήθηκε με τρίποντο του Κράσιτς με 10-5 στο 3’ και λιγο αργότερα με 14-7. Ο Πανιώνιος πλησίασε σε 14-12, αλλά ο Ίκαρος διατήρησε το προβάδισμα του μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου που ήταν πλούσια σε σκορ και θέαμα. Με τρεις βολές από τους Καλαμπόκη και Φαλέκα το σκορ έγινε 23-18 στο 10’.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο ρυθμός του αγώνα «έπεσε», καθώς «έσφιξαν» και οι άμυνες και είναι χαρακτηριστικό ότι μέχρι το 15’ ο Ίκαρος είχε σημειώσει ένα καλάθι με τον Μακ Άλαρνι και ο Πανιώνιος μια βολή με τον Παραγιό. Στη συνέχεια οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη βελτίωσαν την απόδοση τους και μετά από δυο δύσκολα καλάθια των Κάρολ-Καλαμπόκη προηγήθηκαν με 29-21 στο 16’30’’, αναγκάζοντας τον προπονητή του Πανιωνίου Νέναντ Μάρκοβιτς να ζητήσει τάιμ-άουτ. Αμέσως μετά ο Πανιώνιος αντέδρασε με ένα μικρό σερί 4-0, αλλά ο Ίκαρος «απάντησε» με ένα δικό του 5-0 για να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενος με 34-25.

Στην επανάληψη, η ομάδα της Καλλιθέας συνέχισε να παίζει σκληρή άμυνα και με πολύ καλές επιλογές στην επίθεση, κατάφερε να προηγηθεί με 41-27 στο 15’. Το γεγονός αυτό αφύπνησε τους φιλοξενούμενους οι οποίοι πέτυχαν σερί 7-0 με τον Χάρη Γιαννόπουλο να σκοράρει τους πέντε από αυτούς. Η τρίτη περίοδος τελικά ολοκληρώθηκε με τον Ίκαρο να κρατά το προβάδισμα κόντρα στον Πανιώνιο (45-39).

Με ένα ξέσπασμά τους οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν στην τελευταία περίοδο να μειώσουν την διαφορά στους 4 πόντους (48-44) όμως χωρίς να καταφέρουν τίποτα περισσότερο. Η διαφορά αυξήθηκε και πάλι στους 8 (52-44) και τελικά ο Ίκαρος ήταν ο μεγάλος νικητής της αναμέτρησης με 61-56.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 34-25, 43-39, 61-56

Διαιτητές: Σχινάς-Σώμος-Γεωργιάδης

ΙΚΑΡΟΣ (Λυκογιάννης): Αγαδάκος 3, Φαλέκας 3, Πολυτάρχου, Τόμπσον 5, Καλαμπόκης 8, Κάρολ 16 (1), Μακ Άλαρνι 18 (2), Κατούφας, Πετροδημόπουλος, Κράσιτς 10 (3).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μάρκοβιτς): Αθανασούλας 3 (1), Γιαννόπουλος 8 (2), Τσιάρας 8 (2), Αθηναίου, Μπατής 17 (2), Γιάνκοβιτς 2, Ιωάννου 5, Σαρικόπουλος, Ελονού 10, Μπάρλος 2, Παραγιός 3.