Δευτέρα 29 Νοεμβρίου 2010

3 στα 3 ο ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ στο μπασκετ ..... νικη και μεσα στον Ηλυσιακο..!!

Υστερα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, με το οποίο ολοκληρώθηκε η 6η αγωνιστική, ο Πανιώνιος κέρδισε τον Ηλυσιακό στα Ιλίσια με (74-72) και πανηγύρισε την τρίτη σερί νίκη του (και δεύτερη εκτός). Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους «κυανέρυθρους», Νίκος Μπάρλος που σημείωσε 28 πόντους (με 10/13δ.) και «κατέβασε» 13 ριμπάουντ, ενώ θετικός ήταν ο Παραγιός (9π.), αλλά και οΜακΛίοντ (8π.) στην επιστροφή του μετά τον σοβαρό τραυματισμό που είχε. Αν και η αρχή δεν ηταν η αναμενόμενη στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Πανιώνιος βελτίωσε κάπως την εικόνα του και με ομαδικό μπάσκετ, κατάφερε να πλησιάσει στους 3 (26-23) στο 15’ μετά από ένα τρίποντο του Μπάρλου. Ωστόσο η προσπάθεια των παικτών του Μπαρτζώκα δεν είχε συνέχεια. Το συγκρότημα του Φλεβαράκη βρήκε γρήγορα λύσεις των Χατζή και Πρόγουελ κι έτσι έκλεισε το ημίχρονο με «αέρα» 11 πόντων (39-28). Αξίζει να σημειωθεί ότι οι παίκτες μας συνέχισαν να πετάνε τούβλα από τα 6.75μ. έχοντας 1/13 συνολικά! Στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου, το σκηνικό παρέμεινε ίδιο. Οι γηπεδούχοι διατηρούσαν με άνεση ένα προβάδισμα κοντά και άνω των δέκα πόντων το οποίο μάλιστα άγγιξε ακόμη και τους 14 πόντους (50-36’ στο 23’). Στο τελευταίο ομως πεντάλεπτο της περιόδου οι φιλοξενούμενοι επιχείρησαν την αντεπίθεση τους. Ο Μπάρλος βρήκε άξιο συμπαραστάτη τον ΜακΛίοντ και μαζί οδήγησαν την ομάδα τους στην πλήρη επαναφορά. Με ένα απίστευτο (σ.σ. βάσει της εικόνας του ματς ως εκείνη τη στιγμή), 18-3 (σ.σ. 16-28 το σκορ στο δεκάλεπτο!), ο Πανιώνιος προσπέρασε 53-54 (29’), βάζοντας «φωτιά» στο ματς!Η συνέχεια ήταν ένα θρίλερ μέχρι και το τέλος οπου μίλησε για μια ακόμα φορά στο σημερινόπαιχνίδι ο Μπαρλος με 2 εύστοχες βολές, για να διαμορφωθεί με την τελευταία επίθεση του Ηλυσιακου το σκορ σε 72-74....

Τα δεκάλεπτα: 20-12, 39-28, 55-56, 72-74

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Φλεβαράκης): Τόμπσον 5, Καρύδας 2, Κυρίτσης 16(1), Χατζής 9(1), Παπαντωνίου 5,Τόντιτς 7(1), Κασελάκης 2, Μπάξτερ 11(1), Γαλιώτος 2, Πρόγουελ 13(.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μπαρτζώκας): Μακ Λάουντ 8(1), Αθανασούλας 2, Βούγιανιτς 11 (2), Γιαννόπουλος, Μπατής 6 (1), Γιάνκοβιτς , Ιωάννου4, Σαρικόπουλος, Ελονού 6, Παραγιός 9, Μπάρλος 28(1).