2-1 Στο ΟΑΚΑ

Ο αγώνας

Β' Ημίχρονο

90+4 Λήξη παιχνιδιού

90+3 ΓΚΟΛ! Μετά από λάθος στην άμυνα του Παναθηναϊκού, ο Κουμορτζί από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και μείωσε σε 2-1

90' Τρία θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων

89' Με δέκα παίκτες συνέχίζει ο Παναθηναϊκός, καθώς αποβλήθηκε ο Σωτήρης Νίνης για μαρκάρισμα στον χώρο του κέντρου
84' Αλλαγή για τον Πανιώνιο. Ο Σαλαλί πήρε την θέση του Ριέρα
80' Τρίτη και τελευταία αλλαγή για τον Νίκο Νιόπλια. Καραγκούνης στην θέση του Κατσουράνη
74' Αναγκαστική αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Σιμάο πήρε την θέση του Καντέ
72' Σουτ του Σισέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής ο Μάχο έπεσε και μπλόκαρε την μπάλα
71' Αλλαγή για τον Πανιώνιο. Ο Χίκα πήρε την θέση του Μπάλαμπαν
67' Πρώτη αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Μαρίνος πήρε την θέση του Λουίς Γκαρσία
65' Μεγάλη ευκαιρία για τον Πανιώνιο. Ο Κουμορτζί έκανε την σέντρα στον Ριέρα, ο οποίος μόνος του μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα άουτ
63' ΓΚΟΛ! Ο Κατσουράνης έγινε κάτοχος της μπάλας στον χώρο του κέντρου, προχώρησε έκανε το δυνατό σουτ η μπάλα χτύπησε και στο έδαφος και κατέληξε στο βάθος της εστίας του Μάχο για να γίνει το Παναθηναϊκός- Πανιώνιος 2-0
59' Σέντρα του Κατσουράνη, ο Λουίς Γκαρθία έκανε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ
46' Εναρξη δευτέρου ημιχρόνου

Α' Ημίχρονο
45+1 Λήξη ημιχρόνου
44' ΓΚΟΛ! Ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ. Ο Νίνης έκανε το δυνατό σουτ ο Μαχο απέκρουσε η μπάλα έφτασε και πάλι στον Νίνη ο οποίος με κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα του Πανιωνίου για να κάνει το 1-0
33' Τεράστια χαμένη ευκαρία από τον Σίσε μετά την ωραία συνεργασία Γκαρσία-Λέτο, με τον τελευταίο να σεντράρει στην καρδιά της άμυνας των φιλοξενουμένων αλλά ο Μάχο απομάκρυνε τον κίνδυνο
32' Λάθος από τον Μπουμσόνγκ στον χώρο του κέντρου, ο Ριέρα πήρε την μπάλα μπήκε στην περιοχή, αλλά το πλασέ του δεν ήταν καλό και η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Τζόρβα
31' Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό να ανοίξει το σκορ, όταν ο Λέτο μέσα από την περιοχή, έκανε το δυνατό σουτ, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο άουτ από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Μάχο
22' Κίτρινη κάρτα στον Κατσουράνη για τράβηγμα στον Κουμορτζί
21' Μακρινό σουτ από τον Κατσουράνη, ο Μάχο ήταν σε καλή θέση και μπλόκαρε την μπάλα
17' Πρώτη επίσκεψη του Πανιωνίου στα καρέ του Παναθηναϊκού. Ο Ριέρα κέρδισε τις κόντρες έκανε το ψιλοκρεμαστό σουτ αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Τζόρβα
16' Πρώτη κίτρινη στο παιχνίδι για τον Σαριέγκι
8' Πιέζει ο Παναθηναϊκός. Ενδεικτικό της πίεσης που ασκούν οι γηπεδούχοι, είναι τα 4 κόρνερ που έχουν κερδίσει στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης
6' Αναγνωριστικό το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά με τους Πράσινους να έχουν μια μικρή πρωτοβουλία κινήσεων
1' Εναρξη του παιχνιδιού, στην σέντρα η ομάδα του Πανιωνίου

ΣΚΟΡΕΡ: 44' Νίνης, 62' Κατσουράνης - 90’+2 Κουμορτζί.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μήτσιος (Ηπείρου).

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 89' Νίνης (δεύτερη κίτρινη).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 17' Σαριέγκι, 22' Κατσουράνης, 63' Νίνης - 45'+1 Μανιάτης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Τζόρβας, Σαριέγκι, Μπουμσόνγκ, Βύντρα, Καντέ (74' Σιμάο), Κατσουράνης (85' Καραγκούνης), Ζιλμπέρτο, Λουίς Γκαρσία (67' Μαρίνος), Νίνης, Λέτο, Σισέ.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Μάχο, Μανιάτης, Λάτκα, Ριέρα (85' Σαλαλί), Μπάλαμπαν, Βαρό (71' Χίκα), Κουμορτζί, Σιόβας, Κοντοές, Τσότσαλιτς, Βαζ Τε (86’ Κούκετς).

Ικανοποιημένος από την εμφάνιση της ομάδας του, αλλά όχι και από το αποτέλεσμα στο παιχνίδι κόντρα στον Παναθηναϊκό, εμφανίστηκε στη συνέντευξη Τύπου ο τεχνικός του Πανιωνίου, Μίκαελ Στόρε.

Αναλυτικά τα λόγια του Σουηδού:

«Συγχαρητήρια στον Παναθηναϊκό που για 90 λεπτά ήταν καλύτερος, αλλά πιστεύω ότι και εμείς δεν παίξαμε άσχημα. Ήταν ένα κακό αποτέλεσμα σε ένα καλό παιχνίδι για εμάς. Προσπαθήσαμε να παίξουμε ποδόσφαιρο και δεν ήρθαμε εδώ για να καταστρέψουμε το ματς. Προσπαθήσαμε να γίνουμε δημιουργικοί. Μια κακή στιγμή, όμως, στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και ένα ακόμα εύκολο γκολ στο δεύτερο μέρος, μας τα χάλασαν. Είχαμε κι εμείς κάποιες ευκαιρίες, αλλά πρέπει να είμαστε ταπεινοί και να παραδεχτούμε ότι ο Μάχο μας έσωσε αρκετές φορές».

** Ενα πούλμαν με φίλους της νεοσμυρνιώτικης ομάδας έμοιαζε με... τανκ, λόγω των πολλών βομβών μολότοφ! Βρέθηκαν 5 βόμβες μολότοφ, δύο φωτοβολίδες κι ένα βεγγαλικό. Τελικα οι οπαδοι πανε να δουνε το παιχνιδι η να σκοτωθουν μεταξυ τους ? Δεν θα το καταλαβω ποτε μου.....