Κυριακή 19 Σεπτεμβρίου 2010

Πρωτη νικη 1-0 τον Αρη με καλη αποδοση....

Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα της Σούπερ Λίγκας, ο Πανιώνιος την πήρε με αντίπαλο τον Αρη και με τρόπο χιτσκοκικό, μόλις 4 λεπτά πριν το φινάλε. Με τον Μπάλαμπαν να γίνεται ο παίκτης της τελευταίας στιγμής, σε μια όχι καλή εμφάνιση γι' αυτόν γενικά. Οι Κυανέρυθροι με παίκτη παραπάνω από το 50’ (αποβολή Ναφτί) δεν μπορούσαν να εκμεταλλευτούν αυτό το πλεονέκτημα μέχρι το 86’. Τότε ο τερματοφύλακας του Αρη Χουάνμα έχασε τη μπάλα μέσα από τα χέρια του και ο Κροάτης
φορ επωφελήθηκε, την έστειλε στα δίχτυα. Ανύπαρκτος ο Αρης, πλήρωσε σίγουρα τις αλλαγές που έκανε ο Εκτορ Κούπερ στην ενδεκάδα.
«Παγωμένη» αρχή

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά του αγώνα, τόσο για τον Πανιώνιο όσο και για τον Αρη. Οι Κυαενέρυρθοι μπήκαν πιο δυνατά και έκαναν την πρώτη τους ευκαιρία στο ματς στο 2΄ με το σουτ του Μανιάτη, που όμως μπλόκαρε εύκολα ο Σηφάκης.

Κυαενέρυρθο σφυροκόπημα…χωρίς γκολ

Οι παίκτες του
Μικαελ Στόρε πατούσαν πιο γέρα στο γήπεδο και στο 23’ ο Σαλαλί εκμεταλλεύτηκε την σέντρα του Βαζ Τε , έκανε ένα σουτ εν κινήσει που απέκρουσε ο Σηφάκης σε κόρνερ. Ομως το «σφυροκόπημα» των Κυαενέρυρθων δεν σταμάτησε εκεί και στο 25’ ο Κουμουρτζί βγήκε απέναντι από τον Σηφάκη μετά την πάσα του Βαζ Τε, αλλά δεν βρήκε δίχτυα στο πλάσε που επιχείρησε.
Γενικά οι παίκτες που άφησαν πολύ καλές εντυπώσεις ,αν και όλη η ομάδα πήγε καλά , ήταν οι
Κουρντι , Σιοβας (ήταν πραγματικά μια καλή εμφάνιση του Σιοβα, αυτόν τον Σιοβα που είδαμε σήμερα τον έχει πολύ ανάγκη η ομάδα μας) , Μαχο, Σαλαλι και Βας Τεζ.
Σε δυο φάσεις για μια ακόμα φορά αδικήθηκε ο Πανιωνιος στο μη καταλογισμό πέναλτι...

ο
αγώνας

90'+4 Λήξη του αγώνα.

90' Ευκαιρία για τον Άρη με τον Μάχο να αποκρούει την κεφαλιά του Ρουίς.

88' Αλλαγή για τον Πανιώνιο: Ο Φουνγκβάγιο στη θέση του Κοντοέ.

86' ΓΚΟΟΟΛ!!! Ο Μπάλαμπαν εκμεταλλεύεται την ασταθή απόκρουση του Χουάνμα, κοντρολάρει με το κεφάλι και πλασάρει εύστοχα για το 1-0!!

83' Ο Χίκα επιχειρεί το σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα περνά λίγα εκατοστά δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Χουάνμα.

82' Σουτ του Ρουίς, ο επιθετικός από τη Γουατεμάλα αστοχεί.

78' Αλλαγή για τον Πανιώνιο: Ο Κούκετς παίρνει τη θέση του Σαλαλί.

71' Τρίτη αλλαγή για τον Άρη: Ο Ρουίς αντί του Τσέζαρεκ.

64' Αλλαγή για τον Πανιώνιο: Ο Χίκα στη θέση του Μανιάτη.

61' Κίτρινη κάρτα στον Μανιάτη.

60' Κίτρινη κάρτα στον Μπάλαμπαν.

58' Ευκαιρία για τον Πανιώνιο με τον Μπάλαμαν να νικιέται από τον Χουάνμα.

53' Βαθιά μπαλιά του Κουμορτζί, ο Σαλαλί κοντρολάρει ωραία και βγαίνει τετ-α-τετ με τον Μπαρέρο, αλλά αστοχεί.

52' Αλλαγή για τον Άρη: Ο Φατί στη θέση του Αραβίδη.

50' Κόκκινη κάρτα στον Ναφτί για χτύπημα εκτός φάσης στον Μανιάτη.

50' Μακρινό σουτ του Βαζ Τε, ο Χουάνμα παραχωρεί το κόρνερ.

46' Αναγκαστική αλλαγή για τον Άρη: Ο Χουάνμα αντί του Σηφάκη.

46' Έναρξη της επανάληψης.

45'+2 Λήξη του πρώτου μέρους.

38' Σουτ του Μπάλαμπαν, ο Σηφάκης μπλοκάρει.

33' Κίτρινη κάρτα στον Κουλουχέρη.

31' Εκτέλεση φάουλ Μπάλαμπαν, ο Σηφάκης πέφτει και μπλοκάρει.

25' Ο Βαζ Τε τροφοδοτεί τον Κουμπορτζί που αστοχεί μέσα από την μεγάλη περιοχή.

23' Σέντρα του Βαζ Τε από τα δεξιά, ο Σαλαλί σουτάρει και ο Σηφάκης αποκρούει.

20' Χωρίς φάσεις ο αγώνας στο πρώτο εικοσάλεπτο. Παιχνίδι κέντρου από τις δύο ομάδες.

10' Καλύτερος ο Πανιώνιος στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης.

2' Σουτ του Μανιάτη, ο Σηφάκης μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα.

1' Έναρξη του αγώνα.

Η ταυτότητα του αγώνα

Πανιώνιος – Αρης 1-0
86’ Μπάλαμπαν

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Μάχο, Κοντοές (89’ Φουκουάγιο), Λάτκα, Σιόβας, Βαρό, Μανιάτης (64’ Χίκα), Κουμορτζί, Κούρντι, Σαλαλί (78’ Κούκετς), Μπάλαμπαν, Βαζ Τε.
ΑΡΗΣ: Σηφάκης (46’ Χουάνμα), Νέτο, Λαζαρίδης, Κουλουχέρης, Μίσελ, Χαβίτο, Τόχα, Ναφτί, Μενδρινός, Τσέζαρεκ (71’ Ρουίζ), Αραβίδης (52’ Φατί).

Διαιτητής: Τριτσώνης (Αθηνών)
Κίτρινες κάρτες: Μανιάτης, Μπάλαμπαν / Κουλουχέρης
Κόκκινη κάρτα: Ναφτί

«'Ηταν μια σημαντική νίκη που θα μας βοηθήσει ψυχολογικά, δεν τα πήγαμε καλά στην πρεμιέρα, όμως τόσο στην Ξάνθη όσο και σήμερα παρουσιαστήκαμε βελτιωμένοι και πήραμε δίκαια τους βαθμούς» τόνισε ο Κροάτης φορ του Πανιωνίου.

Από την πλευρά του ο Μίκαελ Στόρε, δήλωσε ότι αισθάνεται περήφανος όποτε η ομάδα του νικάει: «Είμαι πάντα χαρούμενος και περήφανος όταν νικάμε. Ήταν ένα πολύ καλό απόγευμα για εμάς. Όχι μόνο για το αποτέλεσμα, αλλά και για την απόδοση μας. Είχαμε τον απόλυτο έλεγχο του ματς από το πρώτο λεπτό. Είχαμε καλή κατοχή μπάλας και πολλές ευκαιρίες. Πρέπει να γίνουμε πιο αποτελεσματικοί. Είμαι χαρούμενος με την εξέλιξη της ομάδας. Δεν ήμασταν καλοί με το Βόλο, βελτιωθήκαμε με την Ξάνθη και σήμερα κάναμε ένα ακόμη βήμα. Είναι καλό όταν νικάς το ματς. Είμαστε πιο χαρούμενοι σήμερα από τις προηγούμενες μέρες».

Μιλώντας για τους νεαρούς Κουρντί, Σαλαλί, ο τεχνικός του Πανιωνίου σημείωσε: «Έπαιξαν πολύ καλά και τους υπολογίζω, πλέον, για τη βασική ενδεκάδα».