Δευτέρα 23 Νοεμβρίου 2009

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ - ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ 3...(?) -1

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για τον Πανιώνιο καθώς μόλις στο 35ο δευτερόλεπτο ο Ενγκαμπί ανέτρεψε τον Μπάλαμπαν μέσα στην περιοχή με τον διαιτητή Βοσκάκη να δείχνει την άσπρη βούλα. Το πέναλτι μετέτρεψε σε γκολ ο Εστογιανόφ στέλνοντας την μπάλα στην πάνω δεξιά γωνία του Ρόκα.Το γρήγορο τέρμα αυτό «έλυσε» τα πόδια των «νεοσμυρνιωτών», οι οποίοι στο πρώτο «δεκάλεπτο» απείλησαν άλλες δύο φορές με τον Γουνδουλάκη στο 6’ και το 10’.Στην συνέχεια η ομάδα του Αλμπέρτ Καρτιέ ισορρόπησε το παιχνίδι και βγήκε μπροστά χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες με τους Μπουβάλ και Μπερνάρντ.Στο 33΄έγινε η… αμφισβητούμενη φάση (η αλλιως το καθαρό γκολ) του αγώνα, με τον Γουνδουλάκη να περνάει τον Ενγκαμπί να βρίσκεται απέναντι απ’ τον Ρόκα, να δίνει «έτοιμο γκολ» στον Ριέρα, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε σε κενή εστία να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, αλλά ο διαιτητής, ύστερα από υπόδειξη του βοηθού, να ακύρωνει το γκολ για επιθετικό φάουλ του Έλληνα μεσοεπιθετικού. Η απόφαση αυτή προκάλεσε τις διαμαρτυρίες των γηπεδούχων ακόμα τα ακούει ο επόπτης…

Στο δεύτερο μέρος ο Πανθρακικός πίεσε περισσότερο και κατάφερε με έναν «κεραυνό» του Ρομπέρ να φέρει το ματς στα ίσια. Από εκείνο το λεπτό και μέτα την είσοδο του Castelione ο Πανιώνιος πίεσε τους φιλοξενούμενους ετσι στο στο 74’ έχασαν «διπλή» ευκαιρία για το 2-1. Ο Ριέρα έκανε το σουτ απ’ τα δεξιά και μετά από πολύ ωραία προσπάθεια, αλλά η μπάλα σταμάτησε στα σώματα των παικτών του Πανθρακικού πάνω στη γραμμή. Ο Μπάλαμπαν πήρε το ριμπάουντ, αλλά αστόχησε απ’ το σημείο του πέναλτι, με τον Ρόκα να «σώζει» την ομάδα της Κομοτηνής ομως στο 85’ κατάφερε να πάρει ξανά το προβάδισμα με την κοντινή προβολή του Ομο, ύστερα από την σέντρα του Ριέρα. Ο θρίαμβος των Κυανέρυθρων ολοκληρώθηκε με το καταπληκτικό γκολ του Ριέρα, ο οποίος προλαβαίνοντας την έξοδο του Ρουνιέ, έστειλε με πολύ όμορφο ψηλοκρεμαστό πλάσε, την μπάλα να αναπαυτεί στα δίχτυα της προηγούμενής του ομάδας. Ενα είναι το σίγουρο σήμερα το θέλανε Χ το παιχιδάκι αλλά τους τα χαλάσαμε... Μπράβο στους παιχταράδες μας που αν και δεν έπιασαν μεγάλη απόδοση κατάφεραν και πήραν αυτό που θέλανε , χωρις να χαλαστούν απο τα φαλτσοσφυρίγματα.

Φερέρα:

«Είδα σήμερα κοινά στοιχεία με το ματς της Ξάνθης. Ξεκινήσαμε καλά, προηγηθήκαμε νωρίς, είχαμε τον έλεγχο του παιχνιδιού και αν κάποιος έλεγε ότι το σκορ στο ημίχρονο είναι 2-0 υπέρ του Πανιωνίου δεν θα είχε άδικο. Στο δεύτερο μέρος, δεν ξεκινήσαμε τόσο καλά, όπως και στην Ξάνθη, και δεχτήκαμε γκολ όπως στο προηγούμενο ματς. Μετά την είσοδο του Καστελιόνε βρήκαμε μεγαλύτερη ισορροπία, δημιουργήσαμε ευκαιρίες και πήραμε το έλεγχο. Πετύχαμε τα γκολ και δείξαμε ότι έχουμε καλή ψυχολογία. Ο Πανθρακικός δεν είναι τόσο εύκολη ομάδα όσο έλεγαν κάποιοι. Χρειάζεται χρόνο αφού έχει πολλούς καινούργιους παίκτες και έδειξε ότι έχει ποιότητα. Αυτή ήταν μία καλή εβδομάδα όσον αφορά τα αποτελέσματα, την βαθμολογία, την επανεμφάνιση του Εστογιανόφ αλλά και την προοπτική που ανοίγεται για κάποιους παίκτες στην Εθνική (σ.σ Τζαβέλας). Όλα αυτά ήρθαν σε μία δύσκολη στιγμή μετά τον θάνατο του Ντε Νίγκρις και όπως καταλαβαίνεται είναι δύσκολο κάτω από αυτές τις συνθήκες να μιλάς για ποδόσφαιρο».

Για το τι μπορεί να περιμένει στη συνέχεια: «Δύσκολη ερώτηση, μου την είχαν ξανακάνει και μετά τα τρία πρώτα ματς όπου είχαμε έναν βαθμό. Ο συνάδελφος σας περίμενε να του πω ότι θα παλέψουμε για την παραμονή, αλλά εγώ δεν απάντησα. Το ίδιο θα κάνω και τώρα».

Για αυτά που πρέπει να βελτιώσει η ομάδα του: «Κατά την διάρκεια του παιχνιδιού, έχουμε μία άσχημη περίοδο όπου δεχόμαστε γκολ. Σε αυτό πρέπει να δουλέψουμε και να βελτιωθούμε».

Συνθέσεις :

Πανιώνιος (Φερέρα): Μπέλιτς, Μανιάτης, Λάτκα, Ομο, Ριέρα, Μπάλαμπαν, Εστογιανόφ, Κουμορτζί, Γουνδουλάκης (66' Καστελιόνε), Κοντοές, Νικολάου

Πανθρακικός (Καρτιέ): Ρόκα (73' Ρουνιέ), Τζόκιτς, Αλβες, Αρεσνίγιεβιτς, Μπουβάλ, Κανωτίδης, Μπερτράντ (46' Κλεμάν), Φαγιάρδο, Ενγκαμπί, Βελάσκο (52' Αργυρίου), Καζάκης

Διατητής: Μ. Βοσκάκης

Βοηθοί: Α. Νικολακόπουλος, Κ. Λαζάρου

Τέταρτος: Α. Αρετόπουλος

Κίτρινες: Φαγιάρδο, Αρεσνίγιεβιτς