Κυριακή 3 Απριλίου 2011

Αν και το παλεψε για 35 λεπτα εχασε με 61-75 απο τον Παναθηναικο

Ο Παναθηναϊκός αισθανόταν την ανάσα των γηπεδούχων μέχρι το 30' (σκορ 50-52 για τους «πράσινους») αλλά η άμυνα έδωσε και πάλι τις λύσεις. Στην τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι με πολλή δυσκολία έβλεπαν το καλάθι χάρη στην εξαιρετική άμυνα του Παναθηναϊκού και όταν πήρε... φωτιά στην επίθεση ο Σάτο όλα κρίθηκαν. Ο Παναθηναϊκός ξέφυγε 53-63 στο 35' (μετά από τρίποντο του Τέπιτς) και 53-68 στο 37' (με πέντε συνεχόμενους πόντους του Σάτο). Αυτό σημαίνει ότι στα πρώτα 7 λεπτά της τέταρτης περιόδου ο Παναθηναϊκός είχε κάνει επιμέρους σκορ 16-3 και «καθάρισε».Ο Άντερσον και ο Ιωάννου ήταν σίγουρα οι διακριθέντες από την μεριά του Πανιωνιου.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Άντερσον 16 (4/5 τρίποντα), Αθανασούλας 2, Γιαννόπουλος, Τσιάρας 9, Αθηναίου, Μπατής 3, Γιάνκοβιτς 2, Ιωάννου 10, Κοβίλ 8, Παραγιός 7, Μπάρλος 4.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ: Τέπιτς 6, Μάριτς, Περπέρογλου 8, Μπατίστ 6, Φώτσης 7, Σάτο 16 (3/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Τσαρτσαρής 9, Διαμαντίδης 3, Βουγιούκας 10, Καλάθης 7 (4 ασίστ), Καϊμακόγλου 3.