Κυριακή 13 Φεβρουαρίου 2011

86-69 ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ ΚΟΝΤΡΑ ΣΤΟΝ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ

Εντυπωσιακός ο Πανιώνιος έκανε μια… χαψιά τον Πανελλήνιο (86-69) στην καλύτερή του εμφάνιση από το ξεκίνημα του πρωταθλήματος. Με πλουραλισμό στην επίθεση και πολύ καλή άμυνα δεν άφησαν το παραμικρό περιθώριο στους «Ολυμπιονίκες» που απογοήτευσαν. Οι Νεοσμυρνιώτες ήταν καταιγιστικοί μετά το μισό της πρώτης περιόδου με τον Κόβιλ να αποτελεί την αιχμή του δόρατος. Με τον Αμερικανό σέντερ να κυριαρχεί κάτω από τα καλάθια οι γηπεδούχοι μετέτρεψαν το 10-13 (5’) σε 31-21 (15’) δείχνοντας ποιος είναι το αφεντικό της αναμέτρησης. Στην αντίπερα όχθη οι φιλοξενούμενοι χωρίς ψυχολογία (είχαν πέντε έρμπολ στο πρώτο ημίχρονο) και τον Σμιθ σε κακή βραδιά (εξαιρετική η άμυνα των γηπεδούχων), μοιραία βρέθηκαν από νωρίς να κυνηγάνε στο σκορ. Ο Πανιώνιος με τους Άντερσον και Άλεξιτς να δίνουν λύσεις προηγήθηκαν ακόμη και με 21 πόντους διαφορά (46-25) λίγο πριν το φινάλε της δεύτερης περιόδου.
Στην τρίτη περίοδο με τον Παπαμακάριο να ανεβάζει την απόδοσή του προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά (53-37), όμως ο Πανιώνιος με τον Γιάνκοβιτς να δίνει φρεσκάδα διατήρησε το προβάδισμα (65-47). Ο Πανελλήνιος έδειξε πως έχει… ζωή στην τελευταία περίοδο. Παίζοντας χωρίς σέντερ (Σμιθ, Σκλάβος), πίεσε στην άμυνα και με τρία «κολλητά» τρίποντα (δύο ο Σκλάβος, ένα ο Σμιθ) έριξε τη διαφορά κάτω από τους δέκα πόντους (34’). Με ένα τρίποντο όμως από τον Μπάρλο κι ένα έμμεσο από τον Άλεξιτς, οι «κυανέρυθροι» έκαναν το 73-58 δύο λεπτά αργότερα… καθαρίζοντας την αναμέτρηση .
Τα δεκάλεπτα: 26-21, 46-26, 65-47, 86-69.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μπαρτζώκας): Άντερσον 14 (1), Αθανασούλας, Γιαννόπουλος 4, Άλεξιτς 11, Τσιάρας 5, Γιάνκοβιτς 4, Μπατής 8 (2), Ιωάννου 9 (1), Κόβιλ 18, Παραγιό , Μπάρλος 13 (1)
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ (Σκουρτόπουλος): Ξανθόπουλος 7 (1), Παπαμακάριος 11, Μπέιλι 4, Καλαϊτζής, Κράμπενχοφτ 12 (2), Σμιθ 13 (1), Σκλάβος 12 (2), Ούντριχ , Φράνσις 10, Όστοϊτς, Κομποδιέτας.