Σάββατο 27 Οκτωβρίου 2012

ΤΑ ΟΡΓΙΑ ΤΟΥ ΠΑΠΠΑ ΕΦΕΡΑΝ ΤΗΝ ΝΙΚΗ ΜΕ 87-84 ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΚΑΒΑΛΑ

(Action Images)

Τι κι αν βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ με διψήφια διαφορά πόντων; Ο Πανιώνιος έδειξε τεράστια ψυχικά αποθέματα και με τον Νίκο Παππά να κάνει... όργια (32π., 8ριμπ.) έφυγε με σπουδαίο διπλό ( ) από την Καβάλα, διατηρώντας το αήττητο μετά το πέρας τριών αγωνιστικών στην Α1.
Πρώτος σκόρερ και φυσικά κορυφαίος του Ιστορικού ήταν ο Παππάς, ο οποίος με τους 32 πόντους που πέτυχε έκανε ρεκόρ καριέρας. Εντυπωσιακός και ο Μίλμπουρν με 20 πόντους, ενώ ο Γιάνκοβιτς πρόσθεσε 10 και κατέβασε 7 ριμπάουντ. Από την ομάδα του Κρις Χουγκάζ, ο Γκαγκαλούδης (23π.) ήταν ασταμάτητος, ο Κόλεμαν σταμάτησε στους 15 πόντους, με τους Στεφανίδη και Μίτροβιτς να έχουν από 10.
Το πρώτο καλάθι της αναμέτρησης και μάλιστα τρίποντο ήρθε από τον Γκαγκαλούδη. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να χτίσουν διαφορές και τελικά να τα καταφέρνουν με επιμέρους σκορ 11-2, όπου στο 7’ με δύο βολές του Κρστέφσκι πήραν κεφάλι αέρα 12 πόντων, 22-10.
Οι παίκτες του Σκουρτόπουλου πίεσαν στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ηγέτες τους Παππά, Μίλμπουρν, μείωσαν στους δύο (28-26). Ωστόσο, τα πολλά λάθη των κυανέρυθρων σε συνδυασμό με την εξαιρετική απόδοση του Γκαγκαλούδη έφεραν την Καβάλα στο +13 (43-30).
Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι διατηρούσαν μονίμως το προβάδισμα μέχρι τα μισά της τρίτης περιόδου, ωστόσο με όπλο την εξαιρετική άμυνα και τον Μίλμπουρν ο Πανιώνιος έκανε σερί 11-0, προσπερνώντας (53-52) για μόλις δεύτερη φορά στο σκοράρισμα, μετά το 4-3 στο 2’.

Τα δεκάλεπτα: 22-12, 43-32, 63-63, 84-87
Καβάλα (Χουγκάζ): Πάνος 8, Αράπης, Καλαμπάκας, Μανωλόπουλος, Στεφανίδης 10, Γκράντι 5 (1), Βελισσαρίου, Μίτροβιτς 10 (2), Γκαγκαλούδης 23 (4), Κρστέφσκι 8 (7 ριμπάουντ), Κόλεμαν 15 (6 ριμπάουντ), Σιμεόν 5 (1).
Πανιώνιος (Σκουρτόπουλος): Μπόγρης 6 (6 ριμπάουντ), Πέιν, Μοτσενίγος, Αθηναίου, Γκιμπς 9 (1), Μίλμπουρν 20 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Αθανασούλας 3, Μπατής 3 (1), Γιάνκοβιτς 10 (7 ριμπάουντ), Παππάς 32 (4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Ντραγκίσεβιτς, Μπούκερ 4