Κυριακή 4 Δεκεμβρίου 2011

ΚΑΛΠΑΖΕΙ Ο ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΣΤΟ ΜΠΑΣΚΕΤ...!! 78-64 ΤΟΝ ΙΚΑΡΟΣ Κ ΚΑΙ 5 ΣΕΡΙ ΝΙΚΗ

Εντυπωσιακός στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης ο Πανιώνιος επικράτησε στο κλειστό της Αρτάκης του Ίκαρου Καλλιθέας με 78-64 φτάνοντας έτσι τις έξι συνεχόμενες νίκες. Οι φιλοξενούμενοι με τους Κουμπούρα, Κινγκ και Μπέινς να είναι ζεστοί στην επίθεση κατάφερε να δημιουργήσει πολλά προβλήματα στην άμυνα των γηπεδούχων και να προηγηθεί με 12-14 στο 6’. Με την είσοδο των Αθανασούλα και Ιωάννου οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την αμυντική τους λειτουργία και με τον Ντίμπλερ να βγάζει… φωτιές στην επίθεση προηγήθηκε 32-24 στα μισά της δεύτερης περιόδου. Ο Ίκαρος πλησίασε σε 32-28, όμως ο «Ιστορικός» χάρη στην εκπληκτική ευστοχία του στα τρίποντα (9/12) έκλεισε το ημίχρονο έχοντας προβάδισμα 7 πόντων (43-36). Ο Πανιώνιος στην τρίτη περίοδο κυριάρχησε πλήρως στο παρκέ παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 63-50 στο 30’. Μάλιστα με τον Στίβεσον να κυριαρχεί κάτω από τα καλάθια η διαφορά έφτασε και στο +14 (67-53) με τους Νεοσμυρνιώτες να φτάνουν μάλλον εύκολα στην κατάκτηση του ροζ φύλλου.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 43-36, 63-50, 78-64

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μπαρτζώκας): Ξανθόπουλος 12 (2), Κις 12 (4), Αθανασούλας 6 (2), Στίβεσον 19 (11 ριμπ.), Ντίμπλερ 13 (1), Γιάνκοβιτς 2, Ιωάννου 3 (1), Σαρικόπουλος, Νάντζφεϊ 6 (2), Παραγιός 3, Μπάρλος 2

ΙΚΑΡΟΣ Κ. (Λυκογιάννης): Κινγκ 11 (1), Κουμπούρας 11 (1), Καράμπουλας 4, Πολυτάρχου, Τσιάρας, Τζιάλλας 2, Παπαργυρόπουλος 7, Αγαδάκος 2, Μπέινς 15, Τζόνσον 4, Λιούμπισιτς 8 (1).

BASKET LEAGUE ΟΠΑΠ: ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ 2011-2012